Dlaczego nie warto posiadać konta w Idea Banku?

Idea Bank - logo

Lubimy nowości technologiczne, a Idea Bank wydaje się być jednym z najbardziej innowacyjnych banków. Niestety w praktyce nie wygląda to już tak kolorowo. Jak się dokładniej przyjrzymy – w teorii również.

 

Nowości

Na uwagę zasługuje mobilny wpłatomat i biura coworkingowe – jednak na tym nowości wprowadzone kilka lat temu się kończą. Aplikacja mobilna, która wyszła dopiero stosunkowo niedawno działa bardzo źle, mimo że posiada tylko podstawową funkcjonalność.

Względem innych banków blado wypada również brak wsparcia dla Android Pay.

IdeaBank nie ma również obsługi blika.

Technicznie aplikacja mobilna to prawdopodobnie react native. Szybkość działania jest całkiem ok, animacje działają bez przycinek, wygląda też nie najgorzej. Posiada bardzo ubogą funkcjonalność, która i tak często nie działa poprawnie.

 

Błędy i problemy

Do niedawna zdarzały mi się sporadyczne problemy z kontem bankowym, które posiadam już 1,5 roku. W systemie bankowości była sytuacja gdy nie mogłem wystawić faktury, w czasie gdy tego najbardziej potrzebowałem. W dodatku błąd nie został szybko naprawiony. Upominałem się przez kilka dni, po tygodniu odpowiedzi od „armii robotów” , że moje zgłoszenie jest rozpatrywane, dałem sobie spokój. Do teraz nie otrzymałem odpowiedzi czy zostało to naprawione, zdecydowałem się skorzystać z generatora dostępnego w systemie księgowości TaxCare (to część IdeaBanku), który jest może nieco mniej imponujący, ale zawsze działa.

Od jakiegoś czasu cyklicznie mam problem z wykonaniem przelewu ekspresowego. Otrzymuje komunikat widoczny niżej:

Ideabank - przelew natychmiastowy

Zwykle po ponownym zalogowaniu, lub po prostu następnego dnia problem mijał. Dzieje się tak niezależnie od dnia tygodnia. Nie jest to też związane z kontem odbiorcy, bo czasami ten przelew przechodzi, a innym razem już nie.

Oprócz tego, cyklicznie panel sypie tego typu błędami:

BłądPrzy próbie wykonania jakiekolwiek akcji. oczywiście najpierw dostawałem informacje o tym, że system jest nowy, że technicy się tym zajmują, ale od 1,5 roku błędy nie zostały naprawione.

Do tego należy dodać inne problemy, np. przy wypełnianiu formularza przelewu, możemy wyszukać odbiorcę z książki odbiorców. Mam tam wpisanego siebie (drugie konto) jako Michał Rosiak. Gdy wybieram do kogo wykonać przelew, mam aż 5 kontaktów do wyboru – MICHAŁ ROSIAK, MICHAŁ ROSIAK, Michał Rosiak, Michał Rosiak i Michał Rosiak. W tym tylko 1 kontakt ma przypisany numer konta. Często trzeba się trochę pobawić, zanim trafię w tego prawdziwego. Oczywiście w książce odbiorców mam tylko 1 konto dodane. W aplikacji mobilnej ten problem nie występuje. (ale spokojnie, są za to inne) Opisany problem mam od samego początku, od kiedy założyłem konto. Od 1,5 roku nic z tym nie zrobiono.

 

Obsługa

O ile cykliczne błędy, nawet te denerwujące jeszcze można wybaczyć, jeśli nie zdarzają się zbyt często, to tak kiepskiej obsługi już zdecydowanie nie. Tutaj jest jeszcze gorzej niż z błędami. Czy to na Facebooku, czy w kontakcie mailowym, bądź telefonicznym – zawsze jestem traktowany jak motłoch/tłum, w każdym razie nie indywidualnie, czego nie uświadczyłem w innych bankach. (T-mobile bankowe czy mBank)

Jest to na tyle denerwujące, że w przypadku każdego błędu, jestem pewien że już nawet nie ma co pisać zgłoszeń, bo mało tego że nikła szansa na poprawę, to jeszcze nie zostanę poinformowany o naprawie błędu, a jedyne co przeczytam to formułka, wklejana na kopiuj/wklej. Nie jestem w stanie dowiedzieć się o statusie zgłoszonej sprawy, bo zawsze brzmi ona „jest w weryfikacji u naszych techników”. Nie ważne czy to trwa 3 dni, czy 2 miesiące.

Idea bank - rozmowa na facebooku
Idea bank - rozmowa na facebooku

 

 

 

 

 

Rozumiecie już o czym pisałem jeśli chodzi o indywidualne podejście? Sprawę zgłosiłem 2 dni temu, potwierdzenie dostałem jakiś czas temu. Do tej pory jednak nie znam statusu mojego zgłoszenia. Nie zostałem potraktowany indywidualnie, za dużo tutaj „jeżeli”, „z pewnością”. Tutaj znajdują się 2 różne maile:

Mail od ideabanki kolejny:

Mail od ideabank

Tutaj już ewidentnie widać, że IdeaBank ma gdzieś klientów i nawet nie chce się odpisać spersonalizowanego maila. Zamazałem nazwisko tej Pani, bo myślę że mimo wszystko pracownikom należy się szacunek. Procedury, jak i formułki przecież wymyśla ktoś wyżej. Tylko skoro każdy mail wygląda tak samo, to dlaczego tych ludzi jeszcze nie zastąpiono komputerami? Byłbym w stanie napisać program który zastąpi 90% maili otrzymanych od nich w 5 minut. Rozmawiając/pisząc z człowiekiem oczekuje indywidualnego potraktowania i szacunku, a wysyłanie maila bez zmiany treści i brak jakichkolwiek informacji o statusie sprawy dyskwalifikuje ten bank w moich oczach.

 

Opinie i podsumowanie

Cóż, opinie jak w każdym banku są zwykle negatywne. Kilka problemów pojawiło się również ze strony moich znajomych już jakiś czas temu. Mi zwykle one jakoś mocno nie przeszkadzały, no ale brak możliwości wykonania przelewu w koncie firmowym i stosunek do mnie jako klienta wobec tak poważnej sprawy jest karygodny. Zakładając konto zachwalany system bankowy miał działać 24h/dobę, w praktyce coraz częściej nie działa niż działa. Kluczem w mojej decyzji o zamknięciu konta jest obsługa klienta, błędy zdarzają się każdemu, ale brak odpowiedzialności za ich występowanie i ignorancki stosunek do klienta jest niewybaczalny.

 

 

Aktualizacja – 20.07.2017

Minął już ponad miesiąc od czasu napisania tego wpisu, do tego czasu nic się nie zmieniło. Nie dostałem ŻADNEJ informacji zwrotnej o problemie. Płatności raz działają, innym razem nie.